Birlikte Batar, Birlikte Yüzer...
İlker GEDİK | 08.07.2016 - 19:57

Lean On Me (Hep Yanınızdayım) filminde Okul Müdürü Joe Clark’ın dediği gibi: Birlikte batar, birlikte yüzer, birlikte çıkar, birlikte düşeriz.

 

Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Müdür; okulun öğrenci, her türlü eğitim ve öğretim, yönetim, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, eğitici ve sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, taşımalı eğitim, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler ve benzeri görevler ile Bakanlık ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince verilen görevler ile görev tanımında belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesini sağlar.

 

Okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu Okul Öncesi Eğitimi Ve İlköğretim Kurumlarında bu şekilde tanımlanmıştır. Yasal olarak bir müdürün görevleri bunlar. Peki müdürler bu yasal görevlerini yerine getirirken nasıl davranmalılar? Benim bugüne kadar gördüğüm, müdür kendine yakın birkaç öğretmeni belirler. Belli işleri bu gruba yaptırır. Daha sonradan bu öğretmenler her işi yaparken, diğer öğretmenler hiçbir şey yapmıyor gibi gözükür müdüre. Doğru mudur bu? Tabi ki doğru değil. Bu görüntü müdürün hayal ettiğidir. Gerçekteki görüntü müdüre yakın öğretmenlerin okul adı altında müdür için çalıştığı, müdüre göre ona yakın olmayan öğretmenlerin öğrenciler için çalıştığıdır.

 

Eğitimdeki sorunların başında okul müdürlerinin yanlış yönetimi, çalışma ortamını bozucu ve idareciliğe yakışmayan taraflı tutumları gelmektedir. Muhtemelen bütün öğretmenler tarafından takdir edilen, herkesi eş değer gören, beğenilmek için değil öğrencileri ve öğretmeni için çalışan okul müdürleri yok mudur? Bana sorarsanız parmakla sayılacak kadar azdır diye düşünüyorum.

 

Günümüz şartlarında müdürlerin her konuda kendini güncellemeleri, sorunlara karşı yeni çözüm yolları üretmeleri ve kendisine güven duyulmalarını sağlamaları kaçınılmazdır. Bugünkü müdür görevlendirmeleri ne yazık ki bu gerçeklere pek uymuyor. Mevzuat bilmeyen hatta mevzuata ne gerek var telefon açar soralım diyen, öğretmene eziyet olsun diye İlçe Milli Eğitim müdürlüklerine sürükleyen, öğretmenlerine eşit davranmayan, okulun eksiklerini gidermek yerine geldikleri gibi öncelikle odalarını güzelleştirmek için uğraşan, sadece reklam olsun diye çalışan müdürler çoğunlukla birikimden ziyade tanıdıklarıyla bir koltuk işgal eden kişiler konumunda kalmaya mahkûmdurlar.

 

Müdürlerin unutmaması gereken bir gerçek vardır. Yeri geldiğinde herkese ihtiyaç vardır. Okul; öğretmenleri, öğrencileri ve çalışanları ile bir bütündür. Bu bütünü bölmeye çalışırsanız en büyük zararı kendinize verir ve hep olumsuz görüşlerle anılırsınız.


Lean On Me (Hep Yanınızdayım ) filminde Okul Müdürü Joe Clark’ın dediği gibi: Birlikte batar, birlikte yüzer, birlikte çıkar, birlikte düşeriz.

 

Kanayan Yara: Ek Ders Adaletsizliği
Tarih: 17.07.2016

Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah’’ yıl sonu müsamerelerinde öğrencilerin vazgeçilmez şarkısının giriş sözleri.

... Devamı...

 

Yine bir 24 Kasım
Tarih: 11.07.2016

Öğretmenler Günü ; Öğretmenlik mesleğine yönelik yılda bir kez topyekün manidar sözlerin söylendiği tek gün...

... Devamı...

 

Birlikte Batar, Birlikte Yüzer...
Tarih: 08.07.2016

Lean On Me (Hep Yanınızdayım) filminde Okul Müdürü Joe Clark’ın dediği gibi: Birlikte batar, birlikte yüzer, birlikte çıkar, birlikte düşeriz.

... Devamı...

 

SON EKLENEN MEVZUATLAR
SON EKLENEN HABERLER
BAĞLANTILAR
Bugün ziyaretçi | Toplam ziyaretçi
49 351094