Ders Yılı Dışındaki İdari İzinlerde Ek Ders Ücreti Ödemesi Yapılır Mı?
24.08.2017

* Ders yılı dışındaki idari izinlerde ek ders ödemesi yapılır mı? * Arefe gününde ek ders ücretlerinde kesinti yapılır mı?

 

MEB Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16. maddesinin 1. fıkrasının b bendinde

 

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde¹ ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar denilmektedir.

 

Toplu Sözleşmenin Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmenin 2. maddesinde idari izinli olunan günlerde hangi görevlerin yapılmış sayılacağı belirtilmiştir.

 

Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerim fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

 

MEB Personel Genel Müdürlüğünün 08/12/2005 tarih ve 74312 sayılı "Yarım Gün Çalışılan Günlerde Yöneticilerin Ek Ders Ücreti" başlıklı yazılarının sonuç kısmında

 

"Bu nedenle yöneticilere, dini bayramlar ve bazı milli bayramlar öncesi yarım gün çalışılan günlere rastlayan ek ders ücretlerinin tam olarak ödenmesi gerekmekte olup, aksine yapılan açıklamaların hukuki temeli bulunmamaktadır.

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 19/9/2011 tarih ve 63469 sayılı Ek Ders Ücreti konulu yazılarının sonuç kısmında

 

Bu çerçevede, ilgi (b) yazı doğrultusunda yapılan belirlemeye göre görevleri başında bulunmaları tebliğ edilen yöneticilerden söz konusu günlerde fiilen görev yapanların o günlere ait ek ders ücretinden tam olarak yararlandırılmaları, herhangi bir tebliğ yapılmayanların ise o günlere ait ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Öte yandan yönetici ve öğretmenlerin, Ramazan Bayramı'nın birinci gününe rastlayan 30 Ağustos günü ek ders görevlerini yapmış sayılmaları da mümkün bulunmamaktadır

 

ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 25.08.2017 tarih ve E.12825759 sayılı Ek Ders Ücreti konulu yazılarının sonuç kısmında

 

Diğer taraftan, ilgi (ç) yazı doğrultusunda yapılan belirlemeye göre görevleri başında bulunmaları tebliğ edilen yönetici ve öğretmenlerden söz konusu günlerde fiilen görev yapanların, o günlere ait ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği de kuşkusuzdur denilmektedir.

 

Bütün bu bilgiler doğrultusunda;

 

1- Ders yılı dışındaki idari izinlerde; sadece görevini fiilen yapan idarecilere ek ders ödemesi yapılacağı ( İdari izin ders yılı içinde olsaydı görevini fiilen yapana da yapmayana da ek ders ücreti yazılacaktı)

2- Arefe gününde idarecilerin ek ders ücretlerinden kesinti yapılmayacağı ve ek ders ücretlerinin tam olarak ödenmesi gerektiği

3- Dini bayramlara denk gelen milli bayramlar günlerinde ek ders ücreti ödemesinin yapılamayacağı görülmektedir.

 

İlgili yazılara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

 

http://www.ilkergedik.net/uploads/dokuman/yar__m%20g__n.pdf

 

http://www.ilkergedik.net/uploads/dokuman/ek%20ders.pdf

 

http://www.ilkergedik.net/program-99-Ek-Ders-Ucreti-cat-13.html

Yazar: İlker GEDİK Eklenme Tarihi: 24.08.2017 Güncellenme Tarihi: 2017-08-26 18:00:06  
KHK İle Kadroya Geçenlerden 5434 Sayılı Kanuna Tabi Olmak İsteyenler İçin Gerekli Şartlar Ne
Tarih: 05.11.2017

KHK ile kadroya geçenlerden 5434 Sayılı Kanuna tabi olmak isteyenler için gerekli şartlar nelerdir?... Devamı...

 

Okulda Kurulan Tören Komitesi Ulusal Ve Resmi Bayram Tören Programlarını Erkene Alma Yetkisi Var
Tarih: 05.11.2017

Okulda kurulan tören komitesi Ulusal Ve Resmi Bayram tören programlarını erkene alabilir mi?... Devamı...

 

Velilerin Okula Giriş-Çıkışları İçin Kısıtlama Yapılır Mı?
Tarih: 08.10.2017

Velilerin okula giriş-çıkışlarında kısıtlama yapılır mı? Bu durumla ilgili düzenlemeye gidilir mi?... Devamı...

 

Bilimsel Toplantıya Katılan Öğretmenlere Harcırah Verilir Mi?
Tarih: 08.10.2017

Bilimsel toplantıya katılan öğretmenlere harcırah verilir mi? Verilirse şartı var mıdır?... Devamı...

 

KHK İle Kadroya Geçen Öğretmenlere Geriye Dönük İki Yıla Bir Kademe Verilir Mi?
Tarih: 24.09.2017

KHK ile kadroya geçen öğretmenlere geriye dönük iki yıla bir kademe verilir mi?... Devamı...

 

SON EKLENEN MEVZUATLAR
SON EKLENEN HABERLER
BAĞLANTILAR
Bugün ziyaretçi | Toplam ziyaretçi
186 95006