Belirli Gün Ve Haftaların Tespiti Ve Dağılımı Nasıl Yapılır?
09.08.2017

Okulda kutlama veya anma programı yapılacak belirli gün ve haftaların tespit edilmesi ve dağıtımı nasıl yapılır?

 

8 Haziran 2017 tarih ve 30090 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren MEB Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin 18. maddesinin 1. fıkrasının a ve b bentlerinde

 

MADDE 18 – (1) Belirli gün ve haftaların anma ya da kutlanmasında aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulur:


a) Eğitim kurumunun türü ve özelliğine göre anılacak ya da kutlanacak belirli gün ve haftalar, EK-8’de yer alan belirli gün ve haftalar arasından sene başı öğretmenler kurulunda belirlenir. Bu belirlemede, belirli gün ve haftaların eğitim kurumunun türü ve özelliği, eğitim kurumunda uygulanan öğretim programları, okutulan derslerle olan doğrudan veya dolaylı bağlantısı ile zümrelerin talepleri dikkate alınır.


b) Sene başı öğretmenler kurulunda belirlenen belirli gün ve haftaların; sınıf içi, sınıflar arası, eğitim kurumu düzeyinde ya da eğitim kurumu dışında gerçekleştirilmesine yönelik planlanması ile öğrenci kulüplerine dağılımı sosyal etkinlikler kurulunca yapılır. Ayrıca anma ve kutlama etkinlikleri, sorumlu kulüp öğrencileri tarafından yapılabileceği gibi sorumlu kulübün rehberliğinde aynı veya farklı sınıf veya kulüplere üye öğrencilerce de gerçekleştirilebilir denilmektedir.

 

Mevzuat bilgileri doğrultusunda;

* Okulda kutlama veya anma programı yapılacak olan belirli gün ve haftalar Öğretmenler Kurulunda belirlenir.

* Kutlama veya anma programı düzenlenecek belirli gün ve haftaların planlanması ve öğrenci kulüplerine dağılımı ise Sosyal Etkinlikler Kurulunca yapılır.

 

Yönetmeliğin 6. maddesinde "Sosyal Etkinlikler Kurulu Ve Görevleri" hakkındaki bilgiler yer almaktadır.

 

Sosyal etkinlikler kurulu ve görevleri


MADDE 6 – (1) Sosyal etkinlikler kurulu, eğitim kurumu müdürünün veya görevlendireceği bir müdür yardımcısının başkanlığında, öğretmenler kurulunda danışman öğretmen olarak belirlenen öğretmenler arasından eğitim kurumu müdürünün belirlediği üç öğretmen, öğrenci kulübü temsilcilerinin kendi aralarından seçecekleri iki öğrenci ile okul-aile birliğince belirlenen bir veliden oluşur. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında, bu etkinlikler mevcut öğretmen/öğretmenlerle eğitim kurumunun imkânları dâhilinde yürütülür.
(2) Kurul, eğitim kurumunda bir eğitim ve öğretim yılı içerisinde yapılacak sosyal etkinliklerle ilgili iş ve işlemleri eylül ayında planlar, ekim ayından itibaren yürütür.
(3) Kurul, eylül ayında yapılmış olan planlamaya ek olarak eğitim ve öğretim yılı içerisinde değişen ve gelişen şartlara, oluşan istek ve ihtiyaçlara göre sosyal etkinliklerle ilgili yeni planlamalar yapabilir ve kararlar alabilir.
(4) Sosyal etkinlikler kurulunun etkinliklerle ilgili planlama ve kararları, eğitim kurumu müdürünün onayından sonra yürürlüğe girer.
(5) Kurul, sene başı öğretmenler kurulunda belirlenen anılacak ya da kutlanacak belirli gün ve haftaların öğrenci kulüplerine dağılımını, hangilerinin sınıf içi, sınıflar arası, eğitim kurumu düzeyinde ya da eğitim kurumu dışında gerçekleştirileceğine yönelik planlanmayı yapar ve eğitim kurumu müdürünün onayına sunar.
(6) Kurul, sosyal etkinliklerin verimli bir şekilde yürütülmesi için danışman öğretmenler, öğretmenler, öğrenciler, gönüllü veliler ve diğer ilgililerle iş birliği yapar.
(7) Kurulun sekretarya işleri eğitim kurumu müdürlüğünce yürütülür.
(8) Kurul tarafından yapılan iş ve işlemler, öğretmenler kurulu toplantılarında değerlendirilir.
(9) Kurul, sosyal etkinlik başarı belgesi verilecek öğrencileri belirler, buna ilişkin listeyi eğitim kurumu müdürünün onayına sunar.

Yazar: İlker GEDİK Eklenme Tarihi: 09.08.2017 Güncellenme Tarihi: 2017-08-09 20:14:09  
Velilerin Okula Giriş-Çıkışları İçin Kısıtlama Yapılır Mı?
Tarih: 08.10.2017

Velilerin okula giriş-çıkışlarında kısıtlama yapılır mı? Bu durumla ilgili düzenlemeye gidilir mi?... Devamı...

 

Bilimsel Toplantıya Katılan Öğretmenlere Harcırah Verilir Mi?
Tarih: 08.10.2017

Bilimsel toplantıya katılan öğretmenlere harcırah verilir mi? Verilirse şartı var mıdır?... Devamı...

 

KHK İle Kadroya Geçen Öğretmenlere Geriye Dönük İki Yıla Bir Kademe Verilir Mi?
Tarih: 24.09.2017

KHK ile kadroya geçen öğretmenlere geriye dönük iki yıla bir kademe verilir mi?... Devamı...

 

Normal Öğretim Yapılan Okullarda Ana Sınıfında İkili Eğitim Yapılıyorsa İdarecilerin Ek D
Tarih: 23.09.2017

Normal öğretim yapılan okullarda ana sınıfında ikili eğitim yapılıyorsa idarecilerin ek ders durumu nasıl olur?... Devamı...

 

Yenilenen Öğretim Programları Hangi Sınıflarda Ve Derslerde Uygulanacak?
Tarih: 07.09.2017

İlkokullar için yenilenen öğretim programları hangi sınıflarda ve hangi derslerde uygulanacak?... Devamı...

 

SON EKLENEN MEVZUATLAR
SON EKLENEN HABERLER
BAĞLANTILAR
Bugün ziyaretçi | Toplam ziyaretçi
142 79741