Tam Gün Eğitim Yapılan Okullarda Destek Eğitim Odası Açılabilir Mi?
27.07.2017

Tam gün eğitim yapılan okullarda destek eğitim odası açılabilir mi?

 

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 28. maddesinin 2. fıkrasının (h) bendinde

 

h) Destek eğitim odasında verilen destek eğitim hizmetleri okulun veya kurumun ders saatleri içinde yapılır denilmektedir.

 

Destek eğitim odasının ilgili mevzuata göre ders saatleri içinde yapılması esastır. Bu durumda tam gün eğitim yapılan okullarda derslerine branş öğretmeni giren sınıf öğretmenleri bu saatlerinde destek eğitim odasında görevlendirilebilir. Böyle bir durumda %25 arttırımlı ek ders ödemesi yapılamaz.

 

http://www.ilkergedik.net/haber-57-Destek-Egitim-Odasindan-Kimler-Yararlanir.html

 

Fakat; MEB Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 03.08.2016 tarihinde güncelleyerek web sitesinden yayınladığı DESTEK EĞİTİM ODASI KILAVUZ KİTAPÇIĞINDA ilgili yönetmelik ile çelişen bir açıklamaya yer verilerek "uygun öğretmen sağlanması ve velinin onayının alınması durumunda okulun çalışma saatlerinde destek eğitimi yapılabileceği" belirtilmiştir.

 

Destek eğitim odasında sunulacak hizmetler öğrencinin yararı gözetilerek uygun öğretmen sağlanması ve velinin onayı ile okulun çalışma saatlerinde (öğrencinin ders saati içinde veya dışında) planlanır. Destek eğitimi öğrencinin ders saati içinde veriliyor ise öğrencinin kayıtlı olduğu sınıfta o ders saatinde okutulan derse ilişkin eğitim verilir.

 

Bu açıklama uyarınca tam gün eğitim yapılan okullarda destek eğitim odası iki şekilde yapılabilir.

 

1) Ders saatleri içinde (dersine branş öğretmeni giren sınıf öğretmenlerine Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 43 maddesinin 4. fıkrası uyarınca destek eğitim odasında görev verilebilir fakat verilen bu görevin ek dersi %25 arttırımlı ödenmez)

 

2) Ders saatleri dışında (kurumun/okulun açık olduğu saatlerde ders saatleri dışında yapılacak destek eğitim odası çalışmalarında mutlaka velinin yazılı onayı alınmalıdır. Bu saatlerde yapılacak destek eğitim odası çalışmalarının ücretleri %25 arttırımlı ödenir.)

 

NOT: Milli Eğitim Bakanlığının ilgili mevzuattaki (ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ) ifadeyi güncellemesi ve kılavuz kitapçıkta belirtilen şekilde maddeyi değiştirmesi gerekmektedir.

Yazar: İlker GEDİK Eklenme Tarihi: 27.07.2017 Güncellenme Tarihi: 2017-07-27 23:06:50  
KHK İle Kadroya Geçenlerden 5434 Sayılı Kanuna Tabi Olmak İsteyenler İçin Gerekli Şartlar Ne
Tarih: 05.11.2017

KHK ile kadroya geçenlerden 5434 Sayılı Kanuna tabi olmak isteyenler için gerekli şartlar nelerdir?... Devamı...

 

Okulda Kurulan Tören Komitesi Ulusal Ve Resmi Bayram Tören Programlarını Erkene Alma Yetkisi Var
Tarih: 05.11.2017

Okulda kurulan tören komitesi Ulusal Ve Resmi Bayram tören programlarını erkene alabilir mi?... Devamı...

 

Velilerin Okula Giriş-Çıkışları İçin Kısıtlama Yapılır Mı?
Tarih: 08.10.2017

Velilerin okula giriş-çıkışlarında kısıtlama yapılır mı? Bu durumla ilgili düzenlemeye gidilir mi?... Devamı...

 

Bilimsel Toplantıya Katılan Öğretmenlere Harcırah Verilir Mi?
Tarih: 08.10.2017

Bilimsel toplantıya katılan öğretmenlere harcırah verilir mi? Verilirse şartı var mıdır?... Devamı...

 

KHK İle Kadroya Geçen Öğretmenlere Geriye Dönük İki Yıla Bir Kademe Verilir Mi?
Tarih: 24.09.2017

KHK ile kadroya geçen öğretmenlere geriye dönük iki yıla bir kademe verilir mi?... Devamı...

 

SON EKLENEN MEVZUATLAR
SON EKLENEN HABERLER
BAĞLANTILAR
Bugün ziyaretçi | Toplam ziyaretçi
186 95006