Doğumdan İtibaren 1 Yıllık Süre Dolmadan Nöbet Tutulabilir Mi?
12.12.2016

Doğum yapan öğretmen 1 yıllık süre dolmadan kendi isteğiyle nöbet tutabilir mi ve nöbet ücretinden yararlanabilir mi?

 

Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. maddesinin 7. fıkrasında

 

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez denilmektedir.

 

Devlet Memurları Kanununun 10. maddesinde "Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları" belirtilmiştir.

 

Devlet memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmet birimlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlarını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli sorumludurlar.
Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır.
Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.

 

Yönetmeliğe göre; doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren 1 yıl süre ile nöbet görevi verilmez. Bu kesin bir hükümdür. İsteğe bağlı değiştirilebilir bir yönü yoktur. Amirler de kanun, tüzük ve yönetmelikleri uygulamak ve uygulatmakla yükümlü olduğundan doğumdan itibaren 1 yıl geçmeden nöbet tutmak isteyen öğretmene nöbet görevi vermesi ve nöbet ücretinden yararlandırması mümkün değildir.

Yazar: İlker GEDİK Eklenme Tarihi: 12.12.2016 Güncellenme Tarihi: 2016-12-12 23:58:50  
Merkezi Sınavlarda Yardımcı Engelli Gözetmen Ödemesi Kimlere Yapılır?
Tarih: 22.06.2020

Merkezi sınavlarda yardımcı engelli gözetmen ödemesi hem başkana hem gözetmene mi yapılır?... Devamı...

 

Covid-19 Nedeniyle Tatil Edilen Günlerde Yüksek Lisans Ve Doktora Yapanlara Artırımlı Ek Ders
Tarih: 22.06.2020

Covid-19 nedeniyle tatil edilen günlerde yüksek lisans ve doktora yapanlara %5 ve %15 artırımlı ek ders ödemesi yapılır mı?... Devamı...

 

İdari İzinli Günlerde (Covid-19) İzinden Dönüp Göreve Başlayanlara Ek Ders Ücreti Ödenir M
Tarih: 18.04.2020

İdari izinli günlerde (Covid-19) izinden dönüp (aylıksız izin, doğum sonrası analık izni vb.) göreve başlayanlara ek ders ücreti ödenir mi?... Devamı...

 

Nisan Ayında Ek Dersler Nasıl Hesaplanacak?
Tarih: 28.03.2020

İYEP, destek eğitim, evde eğitim vb. eklenecek mi?... Devamı...

 

İdari İzin Günlerinde İYEP,DYK Ücretleri Ödenir Mi?
Tarih: 25.03.2020

İdari izin günlerinde İYEP, DYK ücretleri ödenir mi?... Devamı...

 

SON EKLENEN MEVZUATLAR
SON EKLENEN HABERLER
BAĞLANTILAR
Bugün ziyaretçi | Toplam ziyaretçi
147 416384