Destek Eğitim Odasından Kimler Yararlanır?
09.10.2016

1- Destek Eğitim Odasından kimler yararlanabilir? 2- Branş öğretmeninin girdiği derslerde destek eğitim odasına giren sınıf öğretmeni ek ders ücretini % 25 fazla mı alır?

 

Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Destek Eğitim Odası Kılavuzunda, Destek Eğitim Odasından kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim gören öğrenciler ile özel yetenekli öğrencilerin eğitim görebileceği belirtilmiştir.

 

Destek eğitim odasında, okul ve kurumlarda, kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulaması kapsamında yetersizliği olmayan akranlarıyla birlikte aynı sınıfta eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ile özel yetenekli öğrenciler eğitim görebilir.

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 14.01.2016 tarih ve 473195 sayılı görüş yazılarında

 

Bilindiği gibi ilgi (b) Karar'ın 18’inci maddesinde; "İlkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün ereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları hâlinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır." hükmüne yer verilmiştir.
Görüleceği üzere, sınıf öğretmenlerinin bu hüküm kapsamında ek ders ücretinden yararlanabilmeleri için derslerine diğer branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde mutlaka okulda bulunmaları ve okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları gerekmektedir. Dolayısıyla sınıf öğretmenlerinin, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde o okulda sınıf öğretmenleri tarafından okutulacak dersler var ise, doğrudan eğitim ve öğretimle ilgili olan bu dersleri okutmak özere okul müdürleri tarafından görevlendirilmeleri gereği kuşkusuzdur.
Bu itibarla sınıf öğretmenlerine, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde destek eğitim odalarında ders görevi verilmesi yerine, sabahçı devredeki öğretmenlere öğleden sonra, öğlenci devredeki öğretmenlere de sabah devresinde ders görevi verilerek ayrıca ek ders ücretinin ödenmesinin uygun olmayacağı değerlendirilmektedir

 

ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 08.02.2016 tarih ve 1395047 sayılı yazıların sonuç kısmında

 

Bu çerçevede sınıf öğretmenlerinin, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde destek eğitim odasında ders okutmaları, o saatlere rastlayan  ders görevlerini yapmış sayılmalarını sağlamakta; dolayısıyla ders görevinin destek eğitim odasında yerine getirilmesi ek ders ücreti ödemeleri bakımından farklı bir uygulama yapılmasını gerektirmektedir.

Bu itibarla sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin, derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde destek eğitim odasında okuttukları dersler karşılığında % 25 fazlasıyla ödenmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir denilmiştir.

 

Her iki görüş yazısına göre;

1- Destek eğitim odasında sabahçı öğretmenlerin öğlen, öğlenci öğretmenlerin sabah görevlendirilmesinin uygun olmadığı bunun yerine derslerine branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde destek eğitim odası görevi verilmesi,

2- Branş öğretmeninin girdiği saatlerde destek eğitim odasında görev alan sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin % 25 artırımlı ödenmesinin mümkün olmadığı görülmektedir.
 

Yazar: İlker GEDİK Eklenme Tarihi: 09.10.2016 Güncellenme Tarihi: 2016-10-20 19:36:52  
Merkezi Sınavlarda Yardımcı Engelli Gözetmen Ödemesi Kimlere Yapılır?
Tarih: 22.06.2020

Merkezi sınavlarda yardımcı engelli gözetmen ödemesi hem başkana hem gözetmene mi yapılır?... Devamı...

 

Covid-19 Nedeniyle Tatil Edilen Günlerde Yüksek Lisans Ve Doktora Yapanlara Artırımlı Ek Ders
Tarih: 22.06.2020

Covid-19 nedeniyle tatil edilen günlerde yüksek lisans ve doktora yapanlara %5 ve %15 artırımlı ek ders ödemesi yapılır mı?... Devamı...

 

İdari İzinli Günlerde (Covid-19) İzinden Dönüp Göreve Başlayanlara Ek Ders Ücreti Ödenir M
Tarih: 18.04.2020

İdari izinli günlerde (Covid-19) izinden dönüp (aylıksız izin, doğum sonrası analık izni vb.) göreve başlayanlara ek ders ücreti ödenir mi?... Devamı...

 

Nisan Ayında Ek Dersler Nasıl Hesaplanacak?
Tarih: 28.03.2020

İYEP, destek eğitim, evde eğitim vb. eklenecek mi?... Devamı...

 

İdari İzin Günlerinde İYEP,DYK Ücretleri Ödenir Mi?
Tarih: 25.03.2020

İdari izin günlerinde İYEP, DYK ücretleri ödenir mi?... Devamı...

 

SON EKLENEN MEVZUATLAR
SON EKLENEN HABERLER
BAĞLANTILAR
Bugün ziyaretçi | Toplam ziyaretçi
148 416385